Для батьків

 

Відомий консультант в сфері сімейних відносин доктор філософських наук, автор книги «П’ять шляхів до серці підлітка»  Гері Чепмен виділяє п’ять основних мов любові:слова заохочення, дотики, час, допомога, подарунки.

                                                             Діти і мови любові

Мова любові 1: Слова заохочення

Марк Твен якось сказав: «Добрим словом я можу харчуватися 2 місяці». Якщо розуміти це дослівно, то, щоб наповнити його посудину любові, вистачило б шести слів у рік. Свою любов ми можемо висловити, підтримуючи один одного словами. Мудрець Соломон писав: «Смерть і життя – під владою мови». Похвала і вдячність завжди можуть вам висловити любов. І краще передати їх в просторі відверті слова.

Наприклад: «Як тобі личить цей костюм».

«Ти – моє сонечко».

«Я вчора сидів за письмовим столом і думав: «Як я сумую за своєю донечкою!»

«Дякую, що виніс сміття».

Не користуйтесь похвалою, щоб досягнути свого. Це не любов. Хваліть дітей, щоб дати їм радість. І все-таки такий закон: коли нас хвалять, ми дякуємо, і нам, швидше за все, захочеться виконати будь-яке прохання.

Мова любові 2: Час

Проводимо з дитиною час – значить віддавати їй всю вашу увагу. Якщо вона ще маленька, ви можете, сидячи на підлозі, котити з нею м’ячик. Зі старшою дитиною – грати в ляльки, машинки, будувати замки з піску. Можливо, ви думаєте: не личить серйозній людині займатися такою дрібничкою. Постарайтесь зрозуміти, зараз ви не хочете ввійти в її світ, потім вона сама не впустить вас туди. Дитина дорослішає, у неї появляються нові інтереси. Нехай вони стануть і вашими. Їй подобається баскетбол – він має сподобатись і вам, грайте з нею, водіть її на матчі. Вона грає на піаніно – сядьте поруч, коли вона займається, і слухайте. Якщо ви уважні до дитини, вона відчуває, що важлива для вас, що вам приємно бути з нею.

Деякі не пам’ятають, що казали їм в дитинстві батьки, але пам’ятають, що ті робили.

Мова часу, як і попередня, об’єднує багато діалектів. Один із самих поширених – бесіда. Цим словом позначають дружню довірливу розмову; обмін думками, почуттями, бажаннями.

Мова часу включає ще один діалект –сумісні заняття. Разом ми можемо робити все, що цікаво хоча б одному із нас. Не важливо, що ви робите, важливо – для чого ви це робите. Мета – бути разом.

 Мова любові 3: Подарунки

Цією мовою любові розмовляють всі батьки. І більшість вважає, що вона єдина. Зазирніть в магазин іграшок, і ви переконаєтесь: якщо можливості дозволяють, дітей завалюють подарунками. Одному здається, що це кращий метод висловити любов. Другий хоче дати дитині все, про що мріяв в дитинстві. Проте якщо дитина не розмовляє цією мовою, ніякі подарунки не змусять її відчути вашу любов.

Якщо подарунки швидко набридають дитині, якщо вона не береже їх, якщо ніколи не похвалить нову іграшку і, навіть, забуває подякувати, навряд чи подарунки – його рідна мова. Навпаки, якщо дитина дякує вам, якщо показує подарунок друзям і хвалить вас, якщо береже його на видному місці, довго нею грається, мабуть, це його рідна мова. Як бути, якщо подарунки – рідна мова вашої дитини, а ви недостатньо забезпечені? Пам’ятайте, «дорогий не подарунок, дорога увага». Для дитини саморобні іграшки іноді дорожчі за магазинні. Часто малюкам більш за все подобається гратися з коробочкою, в якій лежав подарунок, ніж з ним самим.

Подарунок – це не плата за надану дитиною послугу, він дарується тому, що батьки хочуть поділитись безумовною любов’ю з дитиною. Його вручення має супроводжуватися певною церемонією.

Ви можете підбирати поломані іграшки і разом з дитиною ремонтувати їх. Дарувати подарунки можуть не тільки багаті.

 Мова любові 4: Допомога

 Про маленьку дитину треба піклуватися весь час. Без нашої допомоги вона загине. Батьки годують її, купають, пеленають, перуть і прасують повзунки. Все це потребує багато сил. Дитина підросла – появляються нові турботи: приготувати сніданок, відвести до школи, перевірити домашнє завдання. Зазвичай діти сприймають ці турботи як необхідне. Але деякі бачать в них любов.

Якщо дитина дякує вам за будь-яку дрібничку, яку ви зробили для неї, значить, ваша турбота їй важлива. Допомога означає любов. Вона радіє, що ви допомагаєте їй з уроками не тільки із-за відміток. Вона каже собі: «Мене люблять». Ви ремонтуєте їй велосипед, вона щаслива не тільки тому, що знову може кататися. Якщо дитина в усьому намагається допомогти вам, можливо, допомога – її рідна мова.

Мова любові 5: Доторкання

Всі ми знаємо, як важливі для дітей доторкання. Малюки, яких часто беруть на руки, розвиваються швидше, ніж ті, які не знають ласки, - стверджують лікарі. Діток тримають на руках, заколисують, цілують, обнімають. Задовго до того, як вони пізнають слово «любов», вони любов відчувають. Дитині хочеться ласки. З підлітком тяжче. Йому не подобається, що його цілують, як маленького, особливо якщо поруч друзі. Якщо він відштовхується від вас, це зовсім не означає, що доторкання йому не потрібні.

Якщо підліток бере вас за лікоть, намагається в шутку боротися і кожного разу, коли ви проходите неподалік, хапає вас за ногу, - значить, доторкання важливі йому.

                    Як визначити, яка із мов любові «рідна» для вашої дитини

По-перше, задавайте питання.

Багато батьків кажуть, що діти в підлітковому віці не із задоволенням відповідають на питання, скоріше бурчать, ніж спілкуються. Але насправді єдиний реальний спосіб виявити, що думає дитина, - це заставить її сформувати свою думку і почуття. Дитина висловить свої думки швидше, якщо ви будете задавати їй питання.

По-друге, уважно спостерігайте за поведінкою дитини. Дивіться, як вона виражає любов і увагу до інших. Більшість людей мають тенденцію використовувати в спілкуванні свою власну «мову любові».

Слідкуйте, на що дитина скаржиться, - це ключ до його рідної мови.

По-третє, експериментуйте зі всіма п’ятьма мовами і спостерігайте за реакцією дитини, підлітка. Один тиждень практикуйте більше доторкань, другий – слова заохочення і т.д.

Другий експеримент – дозволити дитині вибрати між двома можливостями. Запам’ятайте її вибір. Наприклад, батько каже своєму 13-річному синові: «У мене сьогодні вдень буде дві години вільного часу. Що б ти хотів: разом запустити змія чи піти купити батарейки для твого фотоапарата?» Запам’ятовуючи вибір дитини, ви швидко складете уявлення про його «рідну мову любові».  

 

 


Немає коментарів:

Дописати коментар